Przeznaczenie i nośność
W systemie ultraciężkim wykorzystuje się płyty drogowe, które utrzymują największe obciążenia. Oprócz wytrzymałości cechuje je także odporność na rozmaite, czasem ekstremalne warunki, w jakich są używane. Maty ultraciężkie z powodzeniem nadają się do transportu pojazdów ciężkich kołowych, ale i gąsienicowych. Z płyt kompozytowych do systemów ultraciężkich w Falkon International wybieramy markę Isotrack X.
Płyty ultraciężkie Isotrack X charakteryzują się niestandardową budową. W ich wnętrzu znajduje się specjalna pianka, której zadaniem jest eliminacja ryzyka dostania się wody do wnętrza maty w razie jej przebicia, które i tak jest bardzo mało prawdopodobne. Takie zabezpieczenie umożliwia swobodne wykorzystywanie tych płyt na terenach podmokłych.
Dodatkowym atutem jest zastosowanie w montażu zazębiającego się systemu nakładkowego, który zapewnia tworzenie ciągłej i stabilnej powierzchni. Ważny jest także nowatorski system szybkich złącz Four3, który ogranicza ślizganie i przemieszczanie się mat.
Płyty ultraciężkie z tej serii powstają z termoplastycznego, wydajnego materiału, który formuje się pod ciśnieniem. Warto podkreślić, że każda mata Isotrack X ma dwie różne powierzchnie trakcyjne: jedną do opon, a drugą do stalowych gąsienic. Takie rozwiązanie sprawia, że różne pojazdy są tak samo bezpieczne w trakcie poruszania się po tych płytach.
Zabezpiecznie podłoży
Trawniki i murawa
Kostka brukowa
Piasek sypki
Błoto i tereny podmokłe
Woda głęboka
Zastosowanie płyt systemu ultraciężkiego
Pojazdy gąsienicowe
Płyty drogowe to idealne rozwiązanie do budowania przejazdów tymczasowych dla pojazdów gąsienicowych. Produkty z serii ultraciężkiej są niezwykle wytrzymałe, elastyczne i odporne na obciążenia, dzięki czemu najlepiej sprawdzają się w takich warunkach. To właśnie z ich pomocą można bezpiecznie przemieszczać ciężki sprzęt budowlany, maszyny, a także pojazdy wojskowe.
Platformy robocze
System ultraciężki sprawdzi się także w konstruowaniu stabilnych platform roboczych. Gdzie używaliśmy już takich paneli w tym zakresie? Do budowy rurociągów, elektrowni wiatrowych, solarnych, ale także przy kamieniołomach. Wytrzymała powierzchnia płyt ultraciężkich gwarantuje bezpieczne warunki pracy w takich miejscach.
Wydobycie ropy i gazu
W przemyśle wydobywczym płyty dróg tymczasowych są niezastąpione. Pozwalają na przejazdy ciężkich pojazdów i sprzętu, ale także na montaż i funkcjonowanie budowli wiertniczej.
Przystosowanie do trudnych terenów: mokre grunty, głębokie wody, torfowiska
System ultraciężki dróg kompozytowych to zaawansowane rozwiązanie, które zostało zaprojektowane tak, by móc je wykorzystać w trudnych warunkach terenowych. Pozwala on na bezpieczne poruszanie się niezależnie od warunków gruntu czy ilości wody. W jakich sytuacjach płyty ultraciężkie spełniają swoje zadanie?
- Tereny mokre ‒ obszary robocze zlokalizowane na miękkim lub bagnistym gruncie to idealne miejsca do wykorzystania systemu ultraciężkich dróg tymczasowych. System ich montażu zapewnia ciągłą i stabilną powierzchnię, po której bezpiecznie można dotrzeć do celu. Płyty ultraciężkie znajdują zastosowanie na terenach bagiennych, podmokłych łąkach czy polach, np. w okolicy dróg wjazdowych na budowy czy tymczasowe parkingi.
- Głębokie wody ‒ wytrzymałość i specjalistyczna budowa płyt systemu ultraciężkiego pozwala na ich wykorzystanie w roli tymczasowych mostów lub dróg prowadzących na obszary zalane wodą. Dzięki takim rozwiązaniom uzyskujemy dostęp do terenów, który w tradycyjnych warunkach nie jest możliwy.
- Torfowiska ‒ miękkie, organiczne podłoże również wymaga specjalnych metod, aby uniknąć osiadania drogi czy jej uszkodzeń. Pokonanie torfowisk z systemem ultraciężkich dróg kompozytowych jest możliwe w stabilny i bezpieczny sposób!
Zalety ultraciężkich płyt drogowych
Główną korzyścią wynikającą z użycia ekstra ciężkiego systemu płyt drogowych jest to, że dzięki niemu niemożliwe staje się możliwe. Daje on szansę na zbudowanie dróg tymczasowych tam, gdzie często jest to bardzo trudne do wykonania. Oprócz tego jednak warto wspomnieć o kilku innych zaletach tego systemu:
- Niezrównana wytrzymałość – ile jest w stanie wytrzymać mata systemu ultraciężkiego? Nośność na ściskanie takich elementów wynosi 605 psi, co sprawia, że płyta ulatrciężka jest w stanie wytrzymać obciążenie nawet powyżej 400 ton na metr kwadratowy! Warto w tym miejscu podkreślić, że płyty te są niezwykle odporne na mechaniczne uszkodzenia, takie jak pęknięcia czy deformacje. Jest to kluczowe, by w trudnych warunkach móc utrzymać bezpieczną i stabilną powierzchnię.
- Wszechstronność w zastosowaniu – płyty, które wykorzystujemy w systemie ultraciężkim, znajdują szerokie zastosowanie: od przemysłu wydobywczego, przez budowę infrastruktury, dziedzinę energii odnawialnej, aż po place budowy. Mogą być tymczasowymi drogami, torami dostępowymi czy platformami do innych prac. Co ważne, płyty te potrafią się adaptować do rozmaitych warunków terenowych czy klimatycznych. Często mamy do czynienia z terenem wręcz ekstremalnym, w którym maty ultraciężkie świetnie zdają egzamin. Nieważne, czy jest to błoto, piasek czy woda ‒ zapewniają one stabilną nawierzchnię, z której można swobodnie i bezpiecznie korzystać.
Konfigurator
Tworzysz drogę na trudnym terenie? Wybierz płyty ultraciężkie, idealne na podmokłe i ekstremalne obszary. Skorzystaj z konfiguratora, aby uzyskać indywidualną wycenę na miarę Twoich potrzeb!